Nowe informacje o Arji Krzykale, przedwojennym właścicielu sklepu kolonialnego w Sopocie.

Arja Menachem Krzykalo urodził się 06.10.1894 r. w Warszawie. W 1920 r. ożenił się z Margarete Neumann. Rok później przyszedł na świat ich syn, Hans Gerhard. Rodzina prowadziła w Sopocie sklep kolonialny przy obecnej ul. Grunwaldzkiej. W 1939 r. Hans jako nielegalny imigrant dotarł do Izraela. Margarete przeżyła wojnę w Sopocie. Zmarła w 1971 r. Pochowano ją na lokalnym cmentarzu komunalnym. Los Arji pozostawał nieznany. Materiały poświęcone rodzinie Krzykalo podarował Muzeum mieszkaniec Sopotu, Kazimierz Czabrowski. Historia Margarete, Arji i Hansa została bliżej przedstawiona na zorganizowanej przez Muzeum wystawie "Pamięć. Sopocka społeczność żydowska" w 2019 r.
Rok po wystawie udało się ustalić, że Arja Krzykalo znajduje się w Rejestrze żydowskich ofiar Holokaustu opracowanych na podstawie informacji przekazanych przez miejsca pamięci w Czechach, Holandii, Francji, Belgii i Luksemburgu.