Ksiądz Jan Kaczkowski (urodzony 19.07.1977 r. – zmarł 28.03.2016 r.) dorastał w Sopocie. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. Od 2002 r. pracował w Pucku: najpierw jako wikariusz w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, potem jako kapelan domu pomocy społecznej i szpitala. Przez kilka lat, z dużym sukcesem, prowadził lekcje katechezy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Liceum Ogólnokształcącym w Pucku. 
Współtwórca i założyciel Puckiego Hospicjum, które początkowo funkcjonowało jako hospicjum domowe. Po kilku latach, dzięki determinacji i pasji księdza Jana oraz jego współpracowników, w 2009 r. wybudowano stacjonarne Puckie Hospicjum pw. Świętego Ojca Pio. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce, charakteryzująca się wysokim standardem zarówno pod względem opieki medycznej i indywidualnego podejścia do pacjenta, jak i projektu architektonicznego oraz nowoczesnego wystroju wnętrz.
 
W roku 2007 uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2008 r. ukończył podyplomowe studia z dziedziny bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Twórca Areopagu Etycznego – cyklu wyjątkowych w skali kraju warsztatów poświęconych zagadnieniom medycyny i bioetyki, adresowanych do studentów medycyny oraz prawa. Autor wykładów i spotkań poświęconych pracy hospicyjnej i etyce w medycynie. 
 
Laureat następujących nagród i wyróżnień:
2012 r. – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2014 r. – „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka
2014 r. – „Pontifici” Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie
2014 r. – Nagroda im. Teresy Torańskiej  „Newsweek Polska”
2015 r. – Medal św. Jerzego „Tygodnik Powszechny”
2015 r. – Róża „Gali” za działalność charytatywną
Honorowy obywatel Pucka, laureat Honorowego Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego w roku 2016.
 
Współautor książek: „Szału nie ma, jest rak” z Katarzyną Jabłońską (Więź, 2013), „Życie na pełnej petardzie” z Piotrem Żyłką (Wydawnictwo WAM, 2015) i „Dasz radę. Ostatnia rozmowa” z Joanną Podsadecką (Wydawnictwo WAM, wrzesień 2016). Autor książki „Grunt pod nogami” (Wydawnictwo WAM, 2016).
 
Jeden z najbardziej znanych polskich duchownych, charyzmatyczny, obdarzony ogromnym poczuciem humoru, miłośnik podróży i polędwicy. Bliscy, współpracownicy i uczniowie wspominają go, jako człowieka wielkiej wiary, prawego, bardzo pracowitego, wiele wymagającego od siebie i innych, a zarazem uważnego, potrafiącego słuchać, niezwykle wyczulonego na sprawy innych.